آموزش Basic4Android

تغییر رنگ یک کلمه خاص در یک متن

بنام خدا و با عرض سلام خدمت شما دوستان و همراهان عزیز ‍!

در این قسمت میخواهیم  رنگ یک یا چند کلمه خاص موجود در یک متن یا جمله را تغییر دهیم ! مثلا یک متغیر از نوع String ایجاد کرده ایم و یک متن داخل آن قرار داده ایم :

Dim st As String = "وبسایت بیسیک اپ با هدف ارائه برترین آموزش ها و ابزارها در زمینه برنامه نویسی اندروید و بیسیک فور اندروید راه اندازی شده است !"

میخواهیم کلمه های “بیسیک” و “اندروید” موجود در این متن را تغییر رنگ دهیم . برای اینکار به کتابخانه RichString نیاز داریم و در آموزش های قبلی تا حدودی نحوه کار با این کتابخانه را آموزش داده بودیم اما روش که معرفی کرده بودیم به طوری بود که باید کلمات مورد نظرتان را به صورت دستی نشانه گذاری میکردید و برای مثال اگر یک متن طولانی داشته باشید , این کار خیلی زمان بر و دشوار میشود .

اما اینبار میخواهیم کاری کنیم که کلمه های مورد نظر ما به صورت خودکار تشخیص و نشانه گذاری شوند ! برای اینکار باید از دستور Replace استفاده کنیم :

st = st.Replace("بیسیک","{G}بیسیک{G}")
st = st.Replace("اندروید","{R}اندروید{R}")

در واقع در کد بالا مشخص کرده ایم که کلمه “اندروید” تبدیل شود به “{R}اندروید{R}” یعنی با عبارت R نشانه گذاری شود و کلمه “بیسیک” هم با عبارت G نشانه گذاری شود .

حالا باید کتابخانه RichString را فعال کنید و متغیر مربوط به آن را تعریف کنید :

Dim r As RichString
r.Initialize(st)

سپس با استفاده از گزینه Color2 باید برای عبارت های نشانه گذاری شده رنگ مشخص کنیم :

r.Color2(Colors.Green,"{G}")
r.Color2(Colors.Red,"{R}")

در کد بالا گفته ایم کلمه هایی که با عبارت G نشانه گذاری شده اند سبز باشند و کلمه هایی که با عبارت R نشانه گذاری شده اند قرمز باشند . در پایان باید مشخص کنید که میخواهید این متن را در کجا نمایش دهید . برای مثال میخواهیم این مت نرا در یک لیبل نمایش دهیم :

label1.Text = r

و حالا اگر از برنامه خروجی بگیری نتیجه کار به این شکل نمایش داده میشود :

مطلب پیشنهادی :   اینتنت های مایکت

– – – – – – – – – – – – – – – –

وبسایت بیسیک اپ با هدف ارائه برترین آموزش ها و ابزارها در زمینه برنامه نویسی اندروید و بیسیک فور اندروید راه اندازی شده است !

– – – – – – – – – – – – – – – –

امیدواریم که این آموزش هم مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد …

موفق باشید !

شما هم به کانال تلگرامی سایت ما بپیوندید !
همین حالا کلیک کنید !

درباره نویسنده

حامد باقری

یک نظر

نظر بدهید